advert 1
advert 2
advert 3
Home Okiem matematyka - felietony Okiem matematyka - Inżynieria finansowa

Gadu Gadu

Mój numer: 8129270
Status:

Sonda

Czy podoba Ci się strona
 

Reklama

Forum miłośników statystyki

LogowanieOkiem matematyka - Inżynieria finansowa PDF Drukuj Email

Okiem matematyka

Inżynieria finansowa

Pan Marian żył spokojnie w wiosce pod Wieliczką. Zarabiał nieźle, kilka tysięcy złotych netto, praca praktycznie na miejscu. Za 10 lat czekała go górnicza emerytura. Jak na człowieka z mizernym, bo podstawowym wykształceniem całkiem przyzwoicie. Zadzwoniła do niego przedstawicielka banku i miłym głosem  zaproponowała kartę kredytową. Osobie takiej nie potrafił odmówić. Ale tu pojawił się problem, na co wydać środki dostępne na karcie? Niewiele myśląc kupił drugi telewizor ? dla syna, wysokiej klasy sprzęt RTV ? dla córki. Na promocji wyszukał laptop ? trzeba myśleć przyszłościowo. Okazyjnie nabył też cyfrową kamerę ? jak znalazł na wesele w rodzinie. Po trzech miesiącach odezwał się bank o spłatę zadłużenia. Marian niewiele myśląc udał się ponownie do banku, gdzie chętnie udzielono mu pożyczki ? wszak pewna praca, brak złej historii kredytowej. Część przeznaczył na spłatę, a większość zainwestował ? a to nowy telefon z górnej półki, później drugi, DVD i wiele innych niezbędnych przedmiotów. Po jakimś czasie okazało się, że Marian zaciągnął kolejne kredyty. Już nie na inwestycje tylko na spłatę poprzednich zobowiązań. Pomyśli ktoś, takie sytuacje się zdarzają. Głupi Marian, bo dał się wciągnąć w spiralę kredytową. A teraz najważniejsze ? czy ktoś pomyślał o dzieciach Mariana i ich przyszłości?

Doszukajmy się analogii w sytuacji rodziny Mariana i sytuacji gminy, powiatu, państwa ? . Oj przecież to zupełnie inne sprawy. Żaden z tych organów nie dopuści do takiej sytuacji. Przecież ustawodawca nałożył limit zadłużenia 60%. I tu urzędnicy się śmieją z Mariana. Ich organy powołają do życia spółkę miejską, powiatową, czy agendę rządową. A jej zobowiązania już nie wliczają się do zadłużenia jednostki terytorialnej. To się nazywa zmysł ekonomiczny. Cóż, Marian ukończył tylko podstawówkę, nasi notable ? więcej szkół niż on klas.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
45 Votes

0 Comments

Add Comment


  • >:o
  • :-[
  • :'(
  • :-(
  • :-D
  • :-*
  • :-)
  • :P
  • :\
  • 8-)
  • ;-)

  Follow Me

  Follow us on Twitter

  Imieniny

  Dzisiaj: Ireny Jana
  Jutro: Urszuli Hilarego
  Pojutrze: Filipa Korduli

  Pogoda

  Prognoza pogody

  Face FanBox or LikeBox

  

  Statystyki

  mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

  Aktualnie: gości 17 połączonych
  Twój IP: 54.80.188.87
   , 

  Szukaj