advert 1
advert 2
advert 3
Home Prace magisterskie Michał Śledź

Gadu Gadu

Mój numer: 8129270
Status:

Sonda

Czy podoba Ci się strona
 

Reklama

Forum miłośników statystyki

LogowanieMichał Śledź PDF Drukuj Email

Temat:

Prognozowanie cen wybranych produktów rolniczych z wykorzystaniem analizy szeregów czasowych

Autor:

Michał Śledź Praca dyplomowa magisterska - Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Data egzaminu dyplomowego:

2011-06-29 11:30:00

Streszczenie:

Współczesne rolnictwo dąży do maksymalizacji produkcji przy minimalizacji nakładów pracy i kosztów. Obecne gospodarstwa rolne są bardzo złożonymi jednostkami. Każda inwestycja zostaje bardzo dokładnie przemyślana i przegnali- zowana zarówno pod względem opłacalności jak i wydajności produkcji. Wśród gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą prowadzi się politykę intensywnego chowu. W tym systemie oprócz wydajności produkcji bardzo ważnym czynnikiem jest czas. 
Wykonanie prognozy cen wybranych produktów może przyczynić się do sprawniejszego zarządzania kapitałem gospodarstwa. Pozwala na znalezienie ?punktu siodłowego? pomiędzy czasem chowu, a ceną sprzedaży w przypadku produktów zwierzęcych. Jeśli weźmiemy pod uwagę produkty roślinne, wówczas wykonana prognoza pozwoli na optymalne zarządzanie funduszami przeznaczonymi w gospodarstwie na zakup surowców paszowych jakimi są żyto i ziemniaki.
Celem pracy było zaprognozowanie cen wybranych produktów rolnych w oparciu o analizę szeregów czasowych. Zakres pracy obejmował wykonanie prognozy cen wybranych produktów rolnych 3 metodami. Porównanie zaprognozowanych cen w zakresie pojedynczego produktu oraz w obszarze wybranych metod. Ocenę jakości wykonanych prognoz, oraz zaprognozowanie cen wybranych produktów rolnych do kwietnia 2011 włącznie (wykonanie prognozy przedziałowej).
Wykonane prognozy sprawdziły się w 3 spośród 4 wybranych produktów rolniczych. Ceny rzeczywiste żyta, prosiąt oraz żywca wieprzowego mieściły się w wyznaczonych przedziałach cenowych. Ceny ziemniaków były znacznie wyższe od górnej granicy prognoz przedziałowych. W tym przypadku prognoza nie sprawdziła się. Wysokie ceny ziemniaków spowodowane są zniszczeniami plonów wywołanymi przez powodzie, które nawiedzały kilkakrotnie kraj w roku 2010. 
Proces prognozowanie jest przedsięwzięciem skomplikowanym i pracochłonnym niemniej jednak jest bardzo przydatnym narzędziem w procesie podejmowania decyzji. Poprawnie wykonane prognozy mogą przyczynić się do uzyskania znaczących oszczędności lub też korzyści finansowych w sprawnie zarządzanym gospodarstwie.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Follow Me

Follow us on Twitter

Imieniny

Dzisiaj: Urszuli Hilarego
Jutro: Filipa Korduli
Pojutrze: Marleny Seweryna

Pogoda

Prognoza pogody

Face FanBox or LikeBoxStatystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter

Aktualnie: gości 62, 
botów 2 połączonych
Twój IP: 54.80.188.87
 , 

Szukaj